STREFA UCZNIA

KONTAKT

BLOG

OFERTA

O NAS

STRONA GŁÓWNA

Korepetycje z chemii, biologii, matematyki, języka angielskiego
Jak powinny wyglądać korepetycje online?

Nie każdy z nas mieszka w dużym mieście, gdzie dostęp do specjalistów  w swojej dziedzinie jest duży, a w ofertach zajęć można przebierać bez końca. Wielu uczniów pochodzi z mniejszych miejscowości, gdzie korepetycji udziela zaledwie garstka nauczycieli, z czego często jedna osoba przypada na jeden przedmiot. Nie mając zbyt dużego wyboru, uczniowie korzystają z takich korepetycji, nie będąc wcale zadowolonym z osiąganych efektów. Część z nich porywa się na zajęcia w większych miastach i dwa, trzy razy w tygodniu pokonuje dwugodzinną trasę na swoje wymarzone zajęcia. Czy nie ma wyjścia z takiej sytuacji? Czy tylko uczniowie mieszkający w miejscach, gdzie zaludnienie jest większe, mają szansę na odpowiedniej jakości zajęcia?

 

Korepetycje online – możliwości i obawy.

 

W obecnych czasach, kiedy każdy z nas ma dostęp do Internetu, możliwości są znacznie większe. Coraz popularniejsza staje się forma kursów maturalnych online czy korepetycji prowadzonych w ten właśnie sposób. Korzystają z tego nie tylko maturzyści, ale również osoby dorosłe, które na przykład chcą uczyć się języków, a przebywają za granicą. Również osoby mieszkające w dużych miastach często nie chcą tracić czasu na dojazdy z jednego końca miasta na drugi, aby dotrzeć na zajęcia. To wszystko sprawia, że powoli przekonujemy się do formy zajęć prowadzonych za pomocą komunikatorów internetowych.

 

Wiele osób obawia się jednak, że takie zajęci są mniej efektywne lub nie pomogą osiągnąć założonego celu. Oczywiście nie są to bezpodstawne argumenty, dlatego że tylko odpowiednio prowadzone zajęcia online mają szansę konkurować z zajęciami stacjonarnymi. Za każdym razem uczniowie, którzy trafiają na nasze kursy maturalne, początkowo przejawiają sceptycyzm w stosunku do tej formy zajęć. Wielu z nich pochodzi z sąsiednich miast i są gotowi na cotygodniowe dojazdy, byle tylko wziąć udział w zajęciach „twarzą w twarz”. Staramy się odradzać takie rozwiązania ze względu na duże obciążenie ucznia regularnymi dojazdami i zmęczenie tym spowodowane. Najczęściej trafiają do nas osoby zainteresowane korepetycjami z chemii lub korepetycjami z biologii, czyli kandydaci na studia medyczne. Obecnie tylko wyniki powyżej 80% z matury pozwalają na realne szanse dostania się na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny. Osoby te szukają najlepszych korepetytorów, którzy są w stanie pomóc im osiągnąć tak wysoki wynik. Chętniej przechodzą na formę online, gdyż ważniejsze jest dla nich przygotowanie na wysokim poziomie niż forma, w jakiej się to odbywa.

 

Zajęcia online – na co zwrócić uwagę?

 

Korepetycje online diametralnie różnią się od zajęć stacjonarnych i nie powinny być prowadzone w taki sam sposób jak, zajęcia stacjonarne. W szczególności kursy maturalne z chemii, biologii czy matematyki wymagają odpowiedniego podejścia, znacznie innego niż na przykład nauka języków. Co jest ważne podczas prowadzenia takich zajęć? Po pierwsze wymagania techniczne. Korepetytor, który chce prowadzić zajęcia online, powinien dysponować sprzętem najwyżej jakości. Laptop nie jest dobrą opcją, ponieważ często przekątna ekranu jest zbyt mała, aby swobodnie na nim pracować. Najlepiej sprawdza się komputer stacjonarny z wyższej półki cenowej oraz monitor z dużą ilością cali. Dzięki temu można podzielić ekran na kilka stref, tak aby widzieć ucznia, współdzielony ekran i dodatkowo móc na bieżąco wysyłać materiały.

 

Kolejna rzecz to mikrofon, kamera i tablet graficzny. Trudno sobie wyobrazić dobre korepetycje online bez dźwięku i obrazu w jakości HD. Przeszkodą będzie również zapisywanie czegokolwiek na ekranie przy pomocy myszki i klawiatury. Tablet graficzny to jedyne rozwiązanie, które pozwoli zastąpić tradycyjną tablicę. Forma prowadzenia zajęć wymaga tego, aby uczeń był zaangażowany w zajęcia. Jeżeli ma tylko siedzieć przed monitorem i oglądać wykład na żywo, to takie zajęcia nie mają najmniejszego sensu. Zajęcia takie nie mogą opierać się na jednostronnym przekazie. Naszym sposobem na zwiększenie stopnia zaangażowania ucznia w nasze zajęcia jest przesyłanie mu autorskich materiałów, które są prawie identyczne z tymi, które uczniowie otrzymują na naszych stacjonarnych kursach maturalnych. Wiele osób prowadzących zajęcia przez Internet wyświetla uczniom prezentacje, prowadząc wykład lub przesyła elektronicznie pliki na maila. Jest to bardzo mało efektywne, gdyż nic nie zastąpi kartki, papieru i zapisywania własnych notatek oraz rozwiązywania zadań na materiałach, które ma się przed własnym nosem. Uczeń może otrzymać materiały wcześniej i je wydrukować, ale nie każdy ma w domu drukarkę, a bieganie do ksera to dodatkowy czas. Wychodzimy z innego założenia. Uczeń płaci za zajęcia, więc powinien otrzymać w zamian kompleksowo wykonaną usługę. Wszystkie materiały otrzymuje tradycyjną pocztą lub kurierem na adres swojego zamieszkania. Tak, aby przez cały czas trwania zajęć miał już dostęp do wszystkich materiałów w fizycznej formie.

 

Nieodzowną częścią jest również szybkie łączne internetowe, bez którego przekazywanie jednocześnie obrazu z kamery, współdzielonego ekranu i dźwięku byłoby niemożliwe. Warto również, aby prowadzący korepetycje zadbał o dodatkowy mobilny Internet w razie problemów z łączem kablowym. Warto przeanalizować wszystkie sytuacje, które podczas takich zajęć mogłyby nastąpić i z wyprzedzeniem zabezpieczyć się na każdą ewentualność.

Niestety, to wszystko sprawia, że koszt rozpoczęcia prowadzenia takiej formy zajęć dla nauczyciela to często wydatek powyżej pięciu tysięcy złotych. Nie każdy może sobie na to pozwolić, dlatego też nie wszyscy są przekonani do tej formy zajęć i podejmują się jej prowadzenia.

 

Jak uczeń powinien przygotować się do korepetycji w formie online?

 

Przede wszystkim uczeń powinien zadbać o w miarę dobre połączenie z Internetem. Nie musi prowadzącemu udostępniać ekranu, więc łączne nie musi być tak wydajne, jak nauczyciela (oczywiście im szybsze, tym lepsze). Warto zadbać o podstawowej jakości kamerę, ale mikrofon powinien już być lepszy, tak aby obie strony wyraźnie się słyszały. W sklepach elektronicznych można je nabyć nawet za kilkadziesiąt złotych. Bardzo ważnym narzędziem dla ucznia jest telefon komórkowy. Warto pobrać sobie aplikację dla swojej wirtualnej poczty oraz aplikację do robienia skanów przy pomocy aparatu z telefonu. Dzięki temu można bardzo szybko przesłać prowadzącemu swoje zapiski, które ten udostępni na wirtualnej tablicy i razem z uczniem będzie mógł omówić.

 

Najważniejszą jednak rzeczą są słuchawki. Jeżeli prowadzący i uczeń używają ich podczas zajęć, nie następuje wtedy zjawisko pogłosu, a jakoś odbioru dźwięku znacznie wzrasta. Nie zawsze słabsza jakość dźwięku jest winą nauczyciela, ale być może to nasz sprzęt jest słabszej jakości i nie pozwala na jego odbiór, taki jaki byśmy sobie życzyli. Warto przetestować swoje słuchawki lub umówić się z prowadzącym na połączenie techniczne i sprawdzić, czy obie strony są zadowolone z jakości.

 

Na koniec podsumowanie. Na co zwrócić uwagę wybierając korepetycje online?

  • Czy prowadzący posiada odpowiedniej jakości sprzęt komputerowy?

  • Czy prowadzący korzysta z tabletu graficznego i współdzielenia ekranu?

  • Czy materiały otrzymasz w formie fizycznej czy będą przesyłane drogą mailową?

  • Czy jakość dźwięku i obrazu jest odpowiednia?

  • Czy spełniasz minimalne wymaganie sprzętowe, aby korzystać z takich zajęć?

  • Czy zajęcia polegają na pokazywaniu prezentacji czy masz w nich również aktywny udział?

 

Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą zajęć, gdyż wszystkie zajęcia prowadzimy zarówno w formie zajęć stacjonarnych, jak i korepetycji online. Dostosowanie ich jakości do wysokich wymagań, jakie ta forma na nas nakłada, sprawia, że często jest ona wygodniejsza niż tradycyjne zajęcia. Zawsze możesz spróbować i w razie potrzeby przejść na formę stacjonarnych zajęć.

 

 

 

 

 

 

Kursy maturalne z chemii i biologii
18 kwietnia 2018
18 kwietnia 2018
Nie każdy z nas mieszka w dużym mieście, gdzie dostęp do specjalistów  w swojej dziedzinie jest duży, a w ofertach zajęć można przebierać bez końca. Wielu uczniów pochodzi z mniejszych
27 kwietnia 2018
W czasach pozytywizmu w Polsce każdy „porządny obywatel” szczycił się znajomością przynajmniej języka francuskiego na poziomie umożliwiającym nie tylko prostą komunikację, ale też prowadzenie dyskusji na rozległe tematy. Oczywiście, takimi
02 maja 2018
Przyzwyczajeni jesteśmy do standardowego sposobu nauczania. Do szkoły wychodzimy rano, spędzamy tam parę godzin, później zajęcia dodatkowe. Jedziemy przez miasto pod wskazany adres, gdzie odbywają się nasze korepetycje lub kursy.
16 maja 2018
iżej przedstawiamy rozwiązania wszystkich zadań z tegorocznej matury z chemii na poziomie rozszerzonym (nowa formuła). Nasz ekspert dodatkowo krok po kroku omówił sposób rozwiązania każdego zadania, uwzględniając różne możliwości, a

Pozostałe artykuły

STREFA UCZNIA

KONTAKT

BLOG

OFERTA

O NAS

STRONA GŁÓWNA