STREFA UCZNIA

KONTAKT

BLOG

OFERTA

O NAS

STRONA GŁÓWNA

Korepetycje z chemii, biologii, matematyki, języka angielskiego
Czy warto uczyć się języka z Internetu?

W czasach pozytywizmu w Polsce każdy „porządny obywatel” szczycił się znajomością przynajmniej języka francuskiego na poziomie umożliwiającym nie tylko prostą komunikację, ale też prowadzenie dyskusji na rozległe tematy. Oczywiście, takimi obywatelami byli najczęściej możni arystokraci, których stać było na zatrudnienie guwernantki. Taki prywatny nauczyciel, biegle mówiący najczęściej w kilku językach obcych, nauczał wszystkiego i w przeciwieństwie do dzisiejszych czasów, wszystkiego nie równało się niczemu. Była to wiedza praktyczna. Jeśli chodzi o naukę języka, obowiązywała nauka rozmawiania, dyskutowania i czytania. Kładziono nacisk na to, by danego języka obcego można było używać naturalnie i w każdej możliwej sytuacji.

 

Problem nauki języków obcych w szkole

 

Dziś mamy kilku stronicowe listy słownictwa. Słownictwa, które jest takie samo dla każdego z uczniów. A przecież egzamin maturalny, czy certyfikat z języka obcego nie sprawdza znajomości wszystkich słów. Jaki sens ma zatem układanie listy uniwersalnego słownictwa, skoro każdy człowiek może mieć potrzebę porozmawiania o czymś innym?

Czy nie byłoby o wiele łatwiej uczyć się słownictwa, które nas interesuje? A jeśli nie, czy nie łatwiej nauczyć się, chociażby słówka „drożdże”, w sytuacji, gdy czytamy przepis na ciasto drożdżowe, a nie wkuwając listę słówek z podręcznika z wdzięcznie zatytułowanego rozdziału pod tytułem „Jedzenie”, gdzie, dobrze wiemy, drożdże opuszczą naszą głowę po zdanym teście.

 

Gramatyka budzi strach

 

Zacznijmy od tego, że nikt nie wie, skąd się biorą czasy np. w języku angielskim. Dlaczego jest ich aż tyle? I czy wszystkich trzeba używać? Nic bardziej mylnego! Poza tym, konstrukcje gramatyczne trzeba nieustannie ćwiczyć. Nie można nie wrócić do czasów gramatycznych, przerabiając choćby okresy warunkowe.

 

No dobrze, ale co zrobić z faktem, że większość ludzi, ucząc się języka obcego, uważa gramatykę za niepotrzebny wymysł i kaprys nauczycieli? „Nie przygotowuję się do żadnego egzaminu, na którym poprawność gramatyczna jest wymagana, to w sumie, po co mi ta gramatyka?” Oczywiście, jeśli chcesz znać język komunikatywnie, to możesz polegać na samym słownictwie. Nie zapominajmy, że mówiąc poprawnie, jesteśmy lepiej postrzegani. Nie mówiąc już o znajomości języka obcego w środowisku profesjonalnym, gdzie świetnie opanowana gramatyka polepsza nam wizerunek.

 

Język serialowy, językiem naturalnym

 

 „Dobra, ale tych konstrukcji gramatycznych jest mnóstwo. Jak je zapamiętać? Nie mówiąc już o słówkach!”

 

Tutaj musimy odpowiedzieć sobie na proste pytanie. Czy małe dziecko wie, co to jest czasownik? A czy ma ono, tak wykształconą pamięć, żeby zapamiętać odmianę rzeczowników w siedmiu polskich przypadkach? No jasne, że nie. Dzieci uczą się języka, kopiując go od ludzi, którzy się owym językiem posługują. Dlaczego więc nie możemy zrobić tego samego?

 

W dobie Internetu mamy dostęp do tak ogromnej liczby „nośników” danego języka, w których możemy mieć z nim kontakt, że to aż wstyd nie posługiwać się żadnym, oprócz ojczystym. Słuchając języka z filmów, czy seriali mamy dostępną tylko w dzisiejszych czasach możliwość nauczenia się języka naturalnego, niewymuszonego. Nie musimy słuchać przemów premier Wielkiej Brytanii czy innych dyplomatów, gdzie dominuje oficjalny, sztuczny język. Podczas oglądania filmów mamy okazję przekonać się, jakich właściwie konstrukcji gramatycznych używa się na co dzień. Jak odpowiednio łączyć je z innymi i wreszcie, jak je intonować, aby osiągnąć zamierzony efekt i być odpowiednio zrozumianym.

 

Pamięć związana z emocjami

 

Jeśli chodzi zaś o zalety nauki słownictwa z seriali, filmów czy serwisu YouTube, to sprawa jest prosta. Oglądamy to, co nas interesuje. Niestety, ale prawda jest taka, że milion razy więcej informacji i materiałów w Internecie, znajdziemy w języku angielskim. No właśnie, czy niestety, skoro w ten sposób możemy podszlifować swój język w dziedzinie, którą kochamy?

 

Poza tym, w filmie czy w serialu dużo się dzieje. Łączy się to z emocjami, a pamięć z nimi związana jest najtrwalsza. Oczywiste jest to, że lepiej pamiętamy pierwszy pocałunek niż dziesiąty z kolei, bo ekscytacja pierwszym angażowała więcej emocji.

 

Internetowe memy a nauka

 

 

Obecnie w kulturze masowej występuje mnóstwo sloganów, które rozprzestrzeniane są w kilka minut na cały świat. Weźmy na przykład taki „Winter is coming” z bijącego rekordy oglądalności hitu HBO „Gra o tron”. Co się dowiemy z takiego niepozornego na pierwszy rzut oka memu? A no na przykład, że zastosowany czas teraźniejszy ciągły pełni tu rolę konstrukcji wyrażającej przyszłość! A poza tym, na pewno zostanie nam w głowie pisownia czasownika to come właśnie w tym czasie gramatycznym.

 

Nowoczesne nauczanie

 

Trzeba stawić czoła prawdzie. Podręczniki do języków obcych, mimo że nie należą do tych najbardziej nudnych, to w pewnej mierze takie są. Uczą słownictwa uniwersalnego, a przecież każdy z nas jest inny i interesuje go coś innego. Dlaczego nie zacząć nauki języka od rzeczy ciekawych, przyjemnych, a następnie, jeśli jest potrzeba, przejść do rzeczy, które absolutnie trzeba znać na wyższym poziomie?

 

Kiedy włączysz kolejny filmik na YouTubie, wyciągnij z niego jedno słówko. Wsłuchaj się w tekst zagranicznej piosenki lecącej w radio. A spędzając kolejną godzinę w zakamarkach serwisu Netflix, zmień język napisów na angielski, lub po prostu słuchaj serialu w oryginalnym języku. Po obejrzeniu odcinka, stwierdzisz że mimo iż nie rozumiesz każdego wypowiedzianego słowa, to wiesz, co się dzieje. A to z pewnością przybliży Cię do kolejnego poziomu zaawansowania w języku obcym. Wcale nie potrzeba wielu godzin korepetycji z angielskiego, aby cokolwiek rozumieć w tym języku. Nie sztuką jest uczyć się długo, cały sukces polega na tym, aby nauczyć się jak najwięcej w najkrótszym czasie.

 

 

Kursy angielskiego
27 kwietnia 2018
18 kwietnia 2018
Nie każdy z nas mieszka w dużym mieście, gdzie dostęp do specjalistów  w swojej dziedzinie jest duży, a w ofertach zajęć można przebierać bez końca. Wielu uczniów pochodzi z mniejszych
27 kwietnia 2018
W czasach pozytywizmu w Polsce każdy „porządny obywatel” szczycił się znajomością przynajmniej języka francuskiego na poziomie umożliwiającym nie tylko prostą komunikację, ale też prowadzenie dyskusji na rozległe tematy. Oczywiście, takimi
02 maja 2018
Przyzwyczajeni jesteśmy do standardowego sposobu nauczania. Do szkoły wychodzimy rano, spędzamy tam parę godzin, później zajęcia dodatkowe. Jedziemy przez miasto pod wskazany adres, gdzie odbywają się nasze korepetycje lub kursy.
16 maja 2018
iżej przedstawiamy rozwiązania wszystkich zadań z tegorocznej matury z chemii na poziomie rozszerzonym (nowa formuła). Nasz ekspert dodatkowo krok po kroku omówił sposób rozwiązania każdego zadania, uwzględniając różne możliwości, a

Pozostałe artykuły

STREFA UCZNIA

KONTAKT

BLOG

OFERTA

O NAS

STRONA GŁÓWNA